Szukaj na tym blogu

środa, 27 kwietnia 2011

My vs Oni, czyli o konflikcie grupowym

W przedszkolu, w szkole, na obozie, dzieci wciąż przebywają w grupach i spotykają grupy. Pamiętamy na pewno z czasów dzieciństwa podział na grupy na wfie czy na obozie, konkurencje, kiedy inne dzieci stawały się przeciwnikami. Z własnych doświadczeń wiemy jak łatwo stworzyć atmosferę rywalizacji. Warto jednak wiedzieć także, jak pogodzić dwie grupy oraz jak zintegrować grupę. Nie uważacie, drodzy Czytelnicy?

Amerykański psycholog społeczny, Muzafer Scherif, przeprowadził eksperyment dotyczący konfliktu grupowego. Badanymi byli 12-letni chłopcy na obozie letnim. Wszyscy biali, z rodzin o podobnym statusie społecznym i tej samej religii. Nie mieli powodów do konfliktów i podziałów. Na samym początku obozu podzielono ich na dwie grupy i umieszczono w osobnych miejscach, tak że chłopcy się nie spotykali. Obie grupy stymulowano do integracji. Grupy wybrały sobie przywódców i nazwy - "Orły" i "Grzechotniki". Po pewnym czasie byli już całkowicie zgodnymi grupami.
Potem nadszedł czas na fazę drugą eksperymentu. Grupy zamieszkały w jednym obozie i miały wspólne zajęcia. Obie grupy już na wstępie za sobą nie przepadały. Druga grupa była uznawana za "inną". W dodatku organizatorzy specjalnie eskalowali konflikt poprzez konkurencje i rywalizacje. Konflikt rósł bardzo szybko i w końcu zaczęło dochodzić do bójek. Scherif musiał zakończyć swój eksperyment wcześniej niż zamierzał. Resztę obozu spędził na próbach pogodzenia obu grup.
Okazało się to bardzo trudne. Próby negocjacji i rozmów z grupami nic nie dały. Scherif zastosował wspólny cel dla zażegnania konfliktu. Pierwszym wspólnym problemem był zepsuty wodociąg, który dostarczał wody do całego obozu. Aby znaleźć nieszczelność chłopcy musieli przekopać go na całej długości. Musieli połączyć siły, aby tego dokonać. Wspólne zagrożenie sprawiło, że chłopcy z obu grup chętnie ze sobą współpracowali. Potrzeba było jeszcze kilku wspólnych problemów, aby chłopcy się pogodzili.

Pracując z grupami zawsze zdarzają się konflikty. Nie jest łatwo potem dojść do porozumienia. Drodzy Czytelnicy, pamiętajcie, aby nie powodować konfliktów, bo potem możecie nie być w stanie ich zażegnać!  Jeśli jednak będziecie musieli pogodzić dwie zwaśnione grupy to przypomnijcie sobie eksperyment Scherifa.

Źródło: http://www.age-of-the-sage.org/psychology/social/sherif_robbers_cave_experiment.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz